Telefonlardaki NFC Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telefonlardaki NFC Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?
NFC Nedir?
0

NFC Nedir?

Teknoloji çağında olduğumuz günümüzde bilgisayarlar olsun telefonlar olsun bir çok konuda ihtiyaçlar doğrultusunda ciddi seviyede gelişmeler yaşanıyor. Bu yazımızda gelişen teknoloji ile ortaya çıkan NFC kavramını, NFC‘nin ne olduğunu ya da ne demek olduğunu inceleyeceğiz.

NFC Nedir?
NFC Nedir?

NFC, özelliğin ingilizce olarak Near Field Communication cümlesinin baş harfleri alınarak kısaltılmış halidir. Türkçe’de Yakın Alan İletişimi anlamına gelen bu sistem kendi cihazın temas etmeden bu özelliğin bulunduğu diğer cihazlar ile kablosuz bir şekilde iletişim kurmasına imkan verir. Bu özellik bulunduğu cihazların işlevselliğini arttırdığı gibi minimum düzeyde de pil ve performans kullanmaktadır.

NFC Özelliği Nasıl Çalışır?

NFC özelliği özelliğin bulunduğu cihazlar arasında iki yönlü olarak bağlantı kurarak iki cihazından birbirine basit komut istemleri göndermesine olanak sağlar. NFC özelliği kullanıldığında herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez ya da hiç bir şekilde internet kullanılmaz.

NFC Nedir?
NFC Nedir?

Bazı durumlarda otobüs, banka ya da kredi kartlarınızı cihazınıza kaydederek NFC özelliği ile işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Başlıca NFC özelliği telefon numarası, belge, fotoğraf, konum alabilme ve gönderebilme, ödemeler yapabilme, bluetooth cihazlarına ve NFC etiketlerine bağlanabilme imkanları sağlar.

NFC Özelliği Hangi Android Sürümlerinde Çalışır?

NFC özelliğini taşıyan her cihaz Android 4.4 ve üzeri sürümde çalışmaktadır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir