Metaverse nedir? Nasıl girilir?

Metaverse nedir? Nasıl girilir?
Metaverse Nedir
0

Metaverse Nedir?

Metaverse ya da Türkçe anlamıyla sanal evren diyebileceğimiz platform, insanların fiziksel anlamda hiç bir güç ve çaba sarfetmeden arttırılmış sanal gerçeklik cihazları ile zihinsel olarak kendilerini içerisinde hissettikleri algısal bir platformdur. Kısaca günlük aktivitelerini gerçekleştirebildikleri sanal evrendir.

Metaverse’e Hangi Cihazlar ile Girilir?

Bahsettiğimiz bu evren insanların dizüstü yada masaüstü biglisayarlar, mobil veya tablet (android işletim sistemli, ios işletim sistemli vb.) cihazlar ve 3 Boyutlu cihazlar sayesinde insan bilincinin yapay olarak tasarlanmış sanal bir fiziksel ortam içerisinde bulunmasını sağlamaktadır.

Metaverse Nedir
Metaverse Nedir

Metaverse’e En Çok Yatırım Yapan Şirket

Bilindiği üzere Facebook adını değiştirerek Meta yaptı. Bu isim değişikliğini yaparken de dünyanın önde gelen metaverse yatırımcısı, sanal gerçeklik teknolojisi ürünleri üzerinde çalışan Oculus VR şirketini 2 milyar dolara satın aldı. Şu anda metaverse yatırımcılarının zirvesinde Facebook yeni adıyla Meta yer almaktadır.

Sonuç olarak dijital platformların başlarında gelen Facebook bu alan için Microsoft gibi diğer büyük yazılım şirketleriyle de bazı anlaşmalar imzalamıştır. Bu konuda bazı oyun şirketleri de yatırımlar yapmaktadır.

Metaverse Ne Zaman Çıktı?

Metaverse kelimesi ilk olarak 1992 yılında Neal Stephenson‘ın yayımlamış olduğu bilim kurgu romanında geçmiştir. Bu zamana kadar ön planda olmayan bu kelime Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve bu alana ciddi yatırımlar yapması ile son zamanlarda çok ön plana çıkmıştır.

Gelecekte Metaverse

Metaverse teknolojisi gelişerek yeterli seviyeye geldiğinde sanal gerçeklik cihazları ile birlikte insanların günlük hayattaki alışveriş yapma, sinemaya gitme vb.  fiziksel işlerini hali hazırda bulunan sanal para olan kripto paralar ile halledebileceği bir sanal ortam olacağı söylenmektedir.

Metaverse Nedir
Metaverse Nedir

Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

Metaverse sanal ortamlarında dolaşmak, arsa satın almak gibi etkinliklerde bulunabileceğiniz bir çok platform bulunmaktadır. Metaverse arsa satın alabileceğiniz bazı platformlar;

Metaverse arsa satın alınabilecek platformlarda arsa fiyatları değişiklik göstermektedir. Bazı çok bilinmeyen platformlarda 1 dolardan daha ucuza metaverse arsa bulabilirsiniz. Bazı çok bilinen platformlarda da belki gerçek değerinin çok üstünde rakamlar ile karşılaşabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir