Lidokain Krem: Kullanımı, Yan Etkileri ve Önlemler

Lidokain Krem: Kullanımı, Yan Etkileri ve Önlemler
Lidokain Krem Nedir?
0

İnternet Üzerinden İlaç Satışı Yapılmamaktadır. İlaçlar Eczaneden Temin Edilir. İlaçlar Hakkındaki Yazılarımızın Tamamı Yalnızca Bilgilendirme Amaçlıdır.
İnternet Üzerinden İlaç Satışı Yapılmamaktadır. İlaçlar Eczaneden Temin Edilir. İlaçlar Hakkındaki Yazılarımızın Tamamı Yalnızca Bilgilendirme Amaçlıdır.

Lidokain Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Lidokain krem, cilt koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan tahriş, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Özellikle sıyrıklar, küçük yanıklar, egzama, böcek ısırıkları gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir. Ayrıca hemoroidler ve anal bölgedeki rahatsızlıkların neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlığı azaltmak için kullanılabilir. Bu krem, lidokain adı verilen bir anestezik madde ile ciltteki kızarıklık, kaşıntı ve şişliği azaltan bir kortikosteroid olan hidrokortizonu içerir.

Lidokain-HC Krem Nasıl Kullanılır?

Kremi kullanmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip kuruladıktan sonra, etkilenen cilde günde 2 veya 3 kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde ince bir tabaka halinde sürün. Eğer ilaçlı pedler kullanıyorsanız, her bir pedi sadece bir kez kullanın ve kullanıldıktan sonra atın. Anüs bölgesine uyguluyorsanız, sadece dış kısmına az miktarda sürün ve hafifçe ovalayın. İlaç içeriğini anüs içine sokmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedavinin yanıtına bağlı olarak değişebilir. Lidokain kremini dengeli ve düzenli olacak şekilde kullanırsanız istenilen sonuçları elde edebilirsiniz. Kullanımı hatırlamak için aynı saatlerde her gün kullanmak faydalı olabilir.

Kremi vücudun geniş bölgelerine uygulamayın ve doktorunuz başka bir talimat vermedikçe su geçirmez bandajlar veya plastikle kapatmayın. Bebek bezi içinde kullanıyorsanız, sıkı bezler veya plastik pantolonlar kullanmaktan kaçının, çünkü bu ciddi yan etkilere yol açabilir.

Kremi uyguladıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın, eğer tedavi etmeyecekseniz ellerinizdeki bölgeyi dokunmaktan kaçının. Ürünü göz, burun, kulak veya ağıza sürmeyin. Eğer bu bölgelere temas ederse, hemen temiz suyla yıkayın.

Kremi fazla kullanmayın, daha sık kullanmayın veya doktorunuzun önerisinden daha uzun süre kullanmayın. Uzun süre veya yüksek dozlarda kullanıyorsanız, doktorunuzun onayı olmadan ani olarak kullanımı bırakmayın. Bu ilacın ani kesilmesi bazı durumların kötüleşmesine yol açabilir. Durumunuz düzelmezse veya 1-2 hafta içinde kötüleşirse doktorunuza bilgi verin.

Lidokain Krem Yan Etkileri

Tedavi edilen bölgede kızarıklık, şişme veya geçici uyuşma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bahsettiğimiz yan etkilerden herhangi birisi devam ederse veya şiddeti artarsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çoğu insan için bu ilacın ciddi yan etkilere neden olmadığını unutmayın.

Ancak, şu ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa hemen tıbbi yardım alın: cilt görünümündeki değişiklikler (örneğin, renk değişiklikleri, çatlaklar, incelme), cilt kızarıklığı / hassasiyeti / iltihap veya diğer enfeksiyon belirtileri. Bunun dışında yavaş/sığ solunum, ciddi enfeksiyon belirtileri (örneğin, ateş, sürekli boğaz ağrısı), nöbetler, solukluk/mavimsi/gri cilt, aşırı yorgunluk, nefes darlığı ve hızlı/yavaş/düzensiz kalp atışı gibi ciddi yan etkiler meydana gelirse, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bu ilaca karşı nadir görülen ancak çok ciddi bir alerjik reaksiyon olasıdır. Bu durumda, derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı, şişme (özellikle yüz, dil veya boğazda), şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri meydana gelirse.

Bu listeyle sınırlı olmamakla birlikte, yukarıda listelenmeyen diğer yan etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurmalısınız.

Lidokain Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ürünü kullanmadan önce, lidokaine veya diğer amid tipi anesteziklere, hidrokortizona veya diğer ilaç bileşenlerine karşı bir alerjiniz olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Bu ürünün içeriğindeki inaktif bileşenlerin de alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara yol açabileceğini unutmayın. Ayrıca, tıbbi geçmişinizi paylaşmalısınız, özellikle de diyabet, göz sorunları, son enfeksiyonlar (örneğin, tüberküloz, suçiçeği, uçuk gibi), cilt yaraları veya enfeksiyonları (örneğin, mantar enfeksiyonları), karaciğer sorunları, mide/bağırsak rahatsızlıkları veya belirli bir kan bozukluğu (methemoglobinemi) gibi durumlarınız varsa. Ayrıca, bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla iletişime geçin eğer tedavi edilecek bölgede bir enfeksiyon veya yara varsa.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, diğer ilaçlarınızın işleyişini etkileyebilir veya yan etki riskinizi artırabilir. Bu nedenle, kullanmakta olduğunuz tüm ürünlerin bir listesini tutmalı ve doktorunuzla veya eczacınızla paylaşmalısınız. Herhangi bir ilacın dozunu başlatmadan önce, durdurmadan veya değiştirmeden önce doktorunuzdan onay almalısınız.

Sonuç olarak, lidokain krem cilt sorunlarının tedavisinde etkili bir ürün olabilir, ancak kullanmadan önce dikkatli bir şekilde talimatları okumak ve doktorunuzla iletişim kurmak önemlidir.

Paylaş