Et İşareti Nasıl Yapılır? Klavyede At (@) İşareti Yapma

Et İşareti Nasıl Yapılır? Klavyede At (@) İşareti Yapma
Et İşareti Nasıl Yapılır?
0

At İşareti Nedir? (@)

Yazılı dilde bir olayı veya durumu açıklamak için kullanılan sembol bütünüdür. Bilgisayar ve internetin gelişmesiyle birlikte en yaygın kullanılan sembollerden biri de et işaretidir. At işareti, kuyruklu “a” harfinin (@) şeklindeki sembolüdür ve telaffuz edilirken “et” olarak okunur. At işaretinin uzun bir geçmişi vardır ve ticarette birim ifade etmek için kullanılmıştır. Ancak 1971 yılından itibaren günümüzdeki anlamını kazanmıştır.

Aslında @ sembolünün kökeni hakkında bilim insanları arasında tartışmalar bulunmaktadır. Bazıları, yazıcıların Latince “ad” (at) kelimesini basitleştirdiği altıncı yüzyıla kadar uzandığını düşünmektedir. Diğerleri ise sembolün kökeninin 16. yüzyılda Venedik ticaretinde yaygın olan bir pişmiş toprak kap olan amforanın kısaltması olduğuna inanmaktadır. @ sembolü, 19. yüzyılda standart daktilo klavyelerinde görünmeye başlamıştır. Tarihte finansal işlemlerde “oran oranında” belirtmek için de kullanılmıştır.

Günümüzde @ simgesinin kullanımı, 1971 yılında Amerikalı elektrik mühendisi Ray Tomlinson tarafından başlatılmıştır. Bilgisayar dilinde, finansal işlemlerde olduğu gibi @ sembolü, iki varlık arasındaki ilişkiyi nesnel ve ölçülebilir kurallara dayalı bir bağlantıyla ifade etmek için kullanılır. Artık 1@ işareti, dünya genelinde günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

1971 yılından itibaren at işareti, programcılar tarafından bilgisayar ortamında kullanılmaya başlanmıştır. E-posta adresi oluştururken sunucuya bağlanma adını belirtmek için bu sembol kullanılır ve yazılı dilde @ sembolü olarak bilinir. Sosyal medya platformlarının gelişmesiyle birlikte bu sembol, kişileri etiketlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Kişi veya kurumların kullanıcı adını @ sembolüyle yazarak etiketleme işlemi gerçekleştirilir.

Et İşareti Nasıl Yapılır? (@)

Bilgisayarda at işaretini yapmak oldukça kolaydır ve klavyedeki tuşlar kullanılarak yapılabilir. İşaretin nasıl oluşturulacağı, kullanılan klavye çeşidine göre farklılık gösterebilir.

Q klavyeye sahip bir bilgisayar ekranında at işaretini görmek için “Alt Gr” tuşuna ve “Q” harfine basmanız gerekmektedir. Ayrıca “Ctrl + Alt + Q” tuş kombinasyonunu kullanarak da @ işaretini oluşturabilirsiniz.

Klavyenize dikkatlice baktığınızda, Q düğmesinin hemen altında @ işaretinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu sembolü yapmak için Q tuşuyla birlikte Alt Gr tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu iki tuşa birlikte bastığınızda, ekranınızda @ işaretinin görüneceğini fark edeceksiniz.

Et İşareti Nasıl Yapılır?
Et İşareti Nasıl Yapılır?

Numpad alanındaki rakamları kullanarak da at işareti oluşturabilirsiniz. Bunun için “Alt” tuşuna basılı tutarken Numpad’deki “64” rakamına tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde @ sembolünü ekranda görebilirsiniz.

F Klavyede Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

F klavyeye sahip bir bilgisayar üzerinde at işaretini yapmak için ise “F” harfi tercih edilir ve “Alt Gr + F”, “Alt + 64”, “Ctrl + Alt + F” tuş kombinasyonları kullanılabilir.

İngilizce Klavyede Et (@) İşareti Nasıl Yapılır?

İngilizce klavye kullanılan bir bilgisayarda at işareti yapmak için “Shift” tuşuna basmanız ve ardından “2” rakamına tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde @ sembolünü elde edebilirsiniz.

Eğer klavyeniz Türkçe ise “Alt Gr + Q”, İngilizce ise “Shift + 2” tuş kombinasyonlarını kullanarak @ işaretini yapabilirsiniz.

Et İşareti Nasıl Yapılır?
Et İşareti Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayarda at işareti yapmak için “option” tuşunu kullanmanız gerekmektedir. Q harfine basarak @ sembolünü oluşturabilirsiniz. At işaretinin geniş kullanım alanı olduğu için Mac klavyelerinde sembolü belirten bir işaret bulunur.

Ayrıca, at işaretini kopyalayıp yapıştırma yöntemini de kullanabilirsiniz. Herhangi bir web sayfası veya karakter haritası gibi bir yerden sembolü kopyalayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz yere yapıştırmak için “Ctrl+V” tuşlarına basabilirsiniz. (@) işaretini bu şekilde de kopyalayabilirsiniz.

WORD VE EXCEL’DE AT İŞARETİ YAPMA

Word ve Excel gibi programlarda sembol eklemek için “Simge Ekle” kutusunu kullanabilirsiniz. Bu, Word belgenize veya diğer belgelere sembol eklemek için kullanabileceğiniz bir sembol kitaplığıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek sembol ekleyebilirsiniz:

Et İşareti Nasıl Yapılır?
Et İşareti Nasıl Yapılır?
  1. Adım: Word belgenizi açın.
  2. Adım: Sembolu eklemek istediğiniz yere imleci yerleştirin.
  3. Adım: “Ekle” sekmesine gidin.
  4. Adım: “Simge” kategorisini tıklayın ve ardından “Tüm Simgeler”i seçin.
  5. Adım: At işaretini seçin ve “Ekle” düğmesine tıklayın.

Bu adımları Excel ve PowerPoint gibi diğer programlarda da kullanabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir