Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır?
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
0

Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik hakkında bilgi sahibi birçok vatandaşın merak ettiği tek soru, “Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılır?”dır. Bu bölümde, bedelli askerlik yapmayı planlayanlar için başvuru sürecini adım adım anlatacağız. Bedelli askerlik başvurusu yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır; askerlik şubeleri, e-devlet ve konsolosluklar.

E-Devlet Üzerinden Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. İnternet tarayıcınızı kullanarak www.turkiye.gov.tr adresine gidin. (Eğer E-devlet şifreniz yoksa PTT’den 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.)
 2. Açılan sayfada Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sekmesinin altında yer alan “Asal Bedelli Askerlik Başvurusu” başlığına tıklayın.
 3. Açılan sayfada yer alan işlem basamaklarına “kabul et” seçeneğini işaretleyin. (Kabul etmeden işlemlerinize devam edemezsiniz.)
 4. Ekranda görünen Barkotlu Ödeme Belgesi’nin bir kopyasını yazıcınızdan alın.
 5. Alınan Barkotlu Ödeme Belgesi ile ilgili bankaya gidin.
 6. Bankadan aldığınız 3 adet dekontu ve E-Devlet’ten aldığınız Barkotlu ödeme belgesini birlikte alarak askerlik şubesine başvurun.
 7. Askerlik şubesinden bedelli askerlik hizmet belgenizi alarak başvurunuzu tamamlayın.

Bu adımları takip ederek bedelli askerlik başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun sonucunu takip etmeyi unutmayın. Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi almak için yerel askerlik şubesine başvurabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvuruları Askerlik Şubesine Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvuruları, vatandaşlar arasında oldukça merak edilen bir konudur. Bu bölümde, askerlik şubesine bedelli askerlik başvurusunun nasıl yapıldığını adım adım anlatacağız.

Askerlik Şubesine Başvuru:

 1. Nüfus cüzdanınızla veya vekaletname verdiğiniz avukatınız aracılığıyla askerlik şubesine şahsen başvurunuzu yapın.
 2. Askerlik şubesi tarafından durumunuz kontrol edildikten sonra, bedelli askerlik hakkınız varsa size ödeme belgesi verilecektir.
 3. Ödeme belgenizi alarak Ziraat, Halk veya Vakıf Bankası gibi ilgili bankalara giderek bedelli askerlik ücretini ödeyin. Bankadan aldığınız 3 adet dekontu saklayın.
 4. Bankadan verilen 3 dekontu ve askerlik şubesinden aldığınız ödeme belgesini, şahsen veya vekalet verdiğiniz avukat aracılığıyla askerlik şubesine teslim ederek bedelli askerlik hizmet belgenizi alın ve başvurunuzu tamamlayın.

Bedelli Askerlik Başvurusu İle İlgili Diğer Bilgiler:

Bedelli askerlik başvurularının sayısına göre alım işlemleri farklılık gösterebilir. Eğer 300 bin kişi üzerinde başvuru gelirse, bazı gruplar 1 yıl sonra dahi askere alınabilecektir. Bedelli askerlik uygulamasının resmi gazetede yayımlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik hizmet sürecini detaylı bir şekilde açıklamıştır.

Bedelli askerlik başvurusunu yapan kişiler, temmuz 2023 itibariyle 122 bin 351 TL olan güncel bedelli askerlik ücretini ödedikten sonra bankadan aldıkları dekontlar ile askerlik şubesine gitmelidirler. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra celp duyurularını beklemelidirler.

Başvuran kişilerin nerede ve ne zaman askerlik yapacakları, Asker Alma Genel Müdürlüğü tarafından ilerleyen dönemlerde açıklanacaktır.

Paylaş